HomeLocal NewsBreaking News

Election Results May 2022

 

May 2022 Final Results:

Bradley County Mayor – D. Gary Davis 8764, Johnny Mull 4704 |


District Attorney General District 10 – Steve Crump 14807, Stephen Hatchett 10896 |
Criminal Court Judge District 10 – Sandra Donaghy 15461, Paul Rush 8567 |
General Sessions Judge Division 1 (Juvenile) – Andrew Morgan 7183, Barrett Painter 5874 |
General Sessions Judge Division 2 (Criminal) – David Calfee 3470, Clay Collins 6718, Rebble Johnson 3064 |


Bradley County Commission District 1 Seat A – Daniel Beaty 953, Dennis Epperson 891, Don Scoggins 815 |
Bradley County Commission District 2 Seat A – Louie Alford 1097, Marc Christian Baker 303, Chris Scoggins 1014 |
Bradley County Commission District 2 Seat B – Tyler Blackwell 481, Thomas Crye 990, Zachary J. Kilby 923 |
Bradley County Commission District 3 Seat B – Denny H. Collins 967, Randall Howard 527 |
Bradley County Commission District 4 Seat A – Scott “Donut” Gilbert 1276, Charlotte Peak 832 |
Bradley County Commission District 4 Seat B – Rich Kienlen 908, Daniel Lautaret 134, Howard Thompson 1055 |
Bradley County Commission District 5 Seat A – Bobby Goins 443, Rachel Ivey Goins 273 |
Bradley County Commission District 6 Seat B – Erica Davis 747, Tommy Ledford 975 |


Constable District 1 – Daren Brantley 853, Garry D. Moore 1156, Earl Pike 419 |
Constable District 2 – Ricky R. Humphries 784, Jimmy Kendrick Jr. 777, Jasper McDonald 639 |
Constable District 4 – Dewayne Henry 1401, Andrew Underwood 601 |
Constable District 7 – Tim Fowler 836, Jimmy Woody 692 |


Cleveland School Board At Large – Charles Cogdill 2397, Matthew Coleman 2599 |
Cleveland School Board District 3 – Andy Lay 883, Dawn Robinson 621 |


Bradley County School Board District 4 – Chuck Evans 491, Bartlee Norton 581, Josh Taylor 1009 |


Road Superintendent Bradley County – Tom Collins 7040, Sandra Knight 5949 |
Hamilton Co. Mayor – Matt Hullander 5984, Sabrena Smedly 6825 |
Hamilton Co. DA 11th District – Neal Pinkston 5451, Coty Wamp 13169 |
Circut Court Judge 11th District, Div 2 – Mike Dumitru 10575, Jim Exum 6748 |


Unopposed Seats:

Michael E. Jenne Circut Court Judge (District 10 Part 1) 20947
J. Michael Sharp Circuit Court Judge (District 10 Part 2) 21370
Andrew Mark Freiberg Circuit Court Judge (District 10 Part 3) 20868
Jerri Saunders Bryant Chancellor (District 10 Part 1) 21620
Donald Leon Shahan Jr Public Defender (District 10) 21068

Mike Hughes Bradley County Commission (District 1 Seat B) 2367
Milan Blake Bradley County Commission (District 3 Seat A) 408
Cindy Slater Bradley County Commission (District 5 Seat B) 140
Tim Mason Bradley County Commission (District 6 Seat A) 1587
Josh Rogers Bradley County Commission (District 7 Seat A) 1456
William E. (Bill) Winters Bradley County Commission (District 7 Seat B) 1571

Jason Corum Constable (District 3) 1316
Steve Anderson Constable (District 5) 660
Tim Colbaugh Constable (District 6) 1586

Peggy Ann Pesterfield Cleveland City Schools (District 4) 1051
Allan Jones Cleveland City Schools (District 5) 839
Jodi Riggins Cleveland City Schools (District 5) 36

Vicki Beaty Bradley County School Board (District 2) 2237
Amanda Lee Bradley County School Board (District 6) 1507
Jeff Lovingood Bradley County School Board (District 7) 1470

Mike Smith Bradley County Trustee 11502
Steve Lawson Bradley County Sheriff 12220
Gayla Harris Miller Circuit Court Clerk 11985
Donna Alley Simpson County Clerk 12271
Dina M. Swafford Register of Deeds 11765

 


 

Elections

Local 3 News Results

GOP Hamilton County Mayor
Weston Wamp (R) 14,425 35%
Sabrena D. Smedley (R) 14,104 35%
Matt Hullander (R) 12,170 30%

District Attorney 11th Judicial Dist.
> Coty Wamp (R) 27,925 71%
Neal Pinkston (R / Inc.) 11,388 29%

GOP Circuit Court Judge, Div. 2 – 11th Dist.
Mike Dumitru (R) 22,711 62%
Jim Exum (R) 13,967 38%

GOP Criminal Court Judge, Div. 3 – 11th Dist.
Boyd Patterson (R) 18,572 50%
Rebecca J. Stern (R) 10,522 28%
Amanda Dunn (R) 8,414 22%

GOP Hamilton Co. Comm. Dist. 1
Gene-O Shipley (R) 2,096 42%
Randy Fairbanks (R) 1,918 39%
Stacy Swallows (R) 957 19%

DEM Hamilton Co. Comm. Dist. 5
Greg Beck (D) 1,318 57%
Mike Greer (D) 447 19%
Nathaniel Doss III (D) 350 15%
Phylicia Blackmon (D) 217 9%

GOP Hamilton Co. Comm. Dist. 8
Mike Chauncey (R) 1,285 53%
Tucker McClendon (R) 1,137 47%

GOP Hamilton Co. Comm. Dist. 10
Jeff W. Eversole (R) 1,905 52%
Dean Moorhouse (R) 1,779 48%

DEM Hamilton Co. Comm. Dist. 11
Montrell Besley (D) 589 77%
Molly Blankenship (D) 103 13%
Sean Nix (D) 72 9%

GOP Hamilton Co. School Board, Dist. 6
Jon Baker (R) 1,141 40%
Cindy Fain (R) 1,094 38%
Delores Gross Vinson (R) 649 23%

DEM Hamilton Co. School Board, Dist. 8
Katie Perkins (D) 274 64%
Sandy Norris Smith (D) 155 36%

GOP Hamilton Co. School Board, Dist. 9
Gary Kuehn (R) 1,854 47%
James B. Walker (R) 1,515 38%
Tate Smith (R) 596 15%

GOP Hamilton Co. School Board, Dist. 10
Faye Robinson (R) 1,721 50%
Patrick Lee (R) 1,091 32%
Roddey Coe (R) 608 18%

Chattanooga City Court Judge, Div. 1
Sherry Paty 10,403 56%
Brian Bush 8,185 44%
GOP Bradley Co. Mayor